Skip to content ↓

Our Staff

Senior Leadership

  • Head Teacher: Edith Philipsen
  • Deputy Head Teachers: Geri Askin and Jim Maycock

Base Milestone/ EYFS

  • Milestone Lead: Sharon McGuicken
  • Lead Teacher: Abi Reeves

Class

Teacher

N1

Nadia Arif

N2

Billy Hasnath

R Oak

Abi Reeves + MFL Leader

R Willow

Judy Cox

R Maple

Monica Buckle

Teaching Assistants

  • Shueb Choudhury
  • Farida Haque
  • Nilufa Begum
  • Siddika Karim
  • Rehana Khan

Nursery Nurses

  • Amena Khanom
  • Fateha Begum
  • Hena Begum
  • Lorraine Anderson
  • Nazma Begum
  • Polly Choudhury
  • Tony Dormer
  • Tara Shafi

Milestone 1

  • Milestone Lead: Louisa Beringer
  • Year 1 Lead Teacher: Dee Kallmann
  • Year 2 Lead Teacher: Fiona Stuart

Class

Teacher

Previous Class

1 Oak

Dee Kallmann + Driver(Communication) Leader

Rec - Kim

1 Willow

Ruji Alam

Green - Dee

1 Maple

Nahida Ali

Blue- Judy

1 Pine

Emma Wooten

Rec - Monica

2 Oak

Fiona Stuart + RE Leader

1 Nahida

2 Willow

Tallula Hales

Silver - Zac

2 Maple

Beth Jackson

Gold - Emma

2 Pine

Christine McDermont

1 Ruji

Support Staff

  • Ayesha Khatun
  • Fatima Khatun
  • Nargis Hossain
  • Parvin Begum
  • Rina Khatun
  • Shahena Begum
  • Shelly Begum
  • Shabana Bibi
  • Nargis Begum

Milestone 2

  • Milestone Lead: Andy Kay
  • Year 3 Lead Teacher: Natalie Elsome Year 4
  • Lead Teacher: Anna Willis

Class

Teacher

Previous Class

3 Oak

Natalie Elsome/ Oliver Dani Mat Leave + English Leader

Lemon - Christine

3 Willow

Cara McLaughlin

2 Tallulah

3 Maple

Zac West

2 Nadia

3 Pine

Sally Peckover

Yellow - Fiona

4 Oak

Anna Willis + Science Leader

Violet - Sally

4 Willow

Ellie Clarke + Music Leader

Lilac - Lucy

4  Maple

Jack Davidson

3 Natalie

4 Pine

Lucy Hayhurst

3 Beth

Support Staff

  • Erzela Dauti
  • Matthew Clensy
  • Paola Brand
  • Sian Cantwell
  • Samantha
  • Dean Salema
  • Khanom Sagal Noor
  • Satwinder Tooray

Milestone 3

  • Milestone Leads: Nathalie Palacio and Chloe Pearson
  • Year 5 Lead Teacher: David Smith
  • Year 6 Lead Teacher: Maroulla Miltiadous

Class

Teacher

Previous Class

5 Oak

David Smith + Maths + PE Leader

Scarlet- Cara

5 Willow

Bradley Downing + History/Geography Leader

4 Ellie

5 Maple

Thahlima Sharmin

4 Shah

5 Pine

Shah Abdul - Qayyum

Crimson - Jack

6 Oak

Maroulla Miltiadous + Maths Leader

5 David

6 Willow

Chris Breed + PE Leader

5 Bradley

6 Maple

Chris Noronha

Sapphire - Anna

6 Pine

Sarah Hopkins + History/Geography Leader

Turquoise - Thahlima

Support Staff

  • Elizabeth Wear
  • Fatmata Barrie
  • Jean Samuel
  • Masie Mulley
  • Sarah Vincent

SEND Team

  • Inclusion + Emotional Health Leads: Nathalie Palacio and Chloe Pearson
  • SENCO: Caroline O’Sullivan

Support Staff  

  • Alfana Begum
  • Annie Wighton
  • Georgina Georgiou
  • Hannah Onasanya
  • Jusna Ali
  • Josna Begum
  • Michelle McDonagh
  • Nipa Haque
  • Nusrat Khan
  • Riecha Reuben
  • Harry Ruksana Khanom
  • Sabia Begum
  • Shifa Begum
  • Shafia Khatun
  • Shalina Sultana
  • Thomas Muldowney

Teachers

Art/PPA

Helen Kelly + Art Leader

PPA/Driver - Computing

Julianne McFarland + Computing Leader

Yr 6 Support

Alison Stone

PPA/TLR

Lisa Viera

PPA/Driver - Cookery

Sauda Momin

PPA/Driver - Cookery

Nasima Begum

PPA/Driver - Forest

Rukshana Begum + DT Leader

Support Staff

SEND Focus

Lakemie Jackson

Spanish

Paola Brand

PE

Matthew Clensy
Sharmin Sultana