Skip to content ↓

Our Staff

Senior Leadership

        Head Teacher: Edith Philipsen                       Deputy Head Teacher: Richard Thompson                                                                                   

Assistant Headteachers

                               Nathalie Palacio                         Andy Kaye                                      Anna Willis

                               Maroulla Miltiadous                 Louisa Beringer                              David Smith

EYFS

  • Assistant Head: Louisa Beringer
  • Lead Teacher: Abi Reeves

Class

Teacher

N1

Billy Hasnath

N2

Monica Buckle

R Maple

Firdowsa Jama

R Oak

Abi Reeves

R Willow

Jessie Krige

Teaching Assistants

  • Nilufa Begum
  • Shueb Choudhury
  • Farida Haque
  • Ruksana Khanom

Nursery Nurses

  • Polly Choudhury
  • Fateha Begum
  • Hena Begum
  • Lorraine Anderson
  • Nazma Begum
  • Amena Khanom
  • Tony Dormer
  • Tara Shafi

Year 1

  • Assistant Head: Louisa Beringer
  • Year Group Leader: Fiona Stuart

Class

Teacher

1 Maple

Fiona Stuart

1 Oak

Emma Wootton

1 Willow

Ruji Alam

Support Staff

  • Shabana Begum
  • Nargis Hossain
  • Ayesha Khatun
  • Salema Khanom

SEND Support Staff

  • Annie Wighton

Year 2

  • Assistant Head: Anna Willis
  • Year Group Leader: Sarah Hopkins

Class

Teacher

2 Maple

Sarah Hopkins

2 Oak

Minerva Alanan

2 Willow

Nahida Ali

Support Staff

  • Jean Samual
  • Rina Khatun
  • Masie Mulley
  • Shahena Begum

SEND Support Staff

  • Didine Lomanga

Year 3

  • Assistant Head: Anna Willow
  • Year Group Leader: Dee Kallmann

Class

Teacher

3 Maple

Samia Pervin

3 Oak

Thahlima Sharmin

3 Pine

Dee Kallmann

3 Willow

Grace Moorhouse

Support Staff

  • Shelly Begum
  • Parvin Begum
  • Nargis Negum

SEND Support Staff

  • Phan Sin
  • Kajal Coeur de Lion
  • Nipa Haque

Year 4

  • Assistant Head: David Smith
  • Year Group Leader: Sarah Godfrey

Class

Teacher

4 Maple

Sally Peckover

4 Oak

Danny Haden

4 Pine

Faiza Rahman

4 Willow

Sarah Godfrey

Support Staff

  • Gabriella Rostas
  • Binta Barrie
  • Shafia Khatun
  • Shalina Sultana

SEND Support Staff

  • Aysha Khatun
  • Reuben Harry

Year 5

  • Assistant Head: David Smith
  • Year Group Leader: Bradley Downing

Class

Teacher

5 Maple

Ashley Bell

5 Oak

Bradley Downing

5 Pine

Lucy Hayhurst

5 Willow

Rachel Phillips

Support Staff

  • Sumiyya Hussain
  • Suria Yasmin

SEND Support Staff

  • Rumin Hussain
  • Shima Begum

Year 6

  • Assistant Head: Maroulla Miltiadous
  • Year Group Leader: Maroulla Miltiadous

Class

Teacher

6 Maple

Beth Jackson

6 Oak

Chris Noronha

6 Pine

Jack Davidson

6 Willow

Chris Breed

Support Staff

  • Alison Stone
  • Sagal Noor
  • Matt Clensy

SEND Support Staff

  • Kim McGee
  • Hannah Siddiqee

SEND Team

  • Inclusion + Emotional Health Lead: Nathalie Palacio 
  • SENCO: Caroline O’Sullivan

Forest Class

  • Jusna Ali
  • Carla Goncalves
  • Josna Begum
  • Sabah Malik
  • Nadine Sissoko

SaLT

  • Sabina Begum
  • Paola Brand

Support Staff

Teachers

Art Teacher

Helen Kelly

Computing Teacher

Julianne McFarland

PPA Cover

Lisa Viera

PPA Cover

Sauda Momin

PPA Cover

Nasima Begum

 PPA Cover Rukshana Begum

Support Staff

Spanish

Paola Brand

PE

Matt Clensy

Peter Hudson

Pastoral Care Team

Team Lead

Khaleda Begum

Team

  • Shapna Begum
  • Shipa Ahmed
  • Tom Muldowney
  • Rosina Begum (Maternity Leave)